Móda není jenom oblečení aneb jak za člověka mluví jeho oblečení a jak může změnit jeho náladu a chování?

V první části tohoto článku bych se chtěla věnovat tomu, že já sama jsem dříve módu měla zaškatulkovanou do sekce – je to jen oblečení a nic dalšího jsem za tím neviděla. S postupem času a mého rostoucího zájmu o módu, po absolvování kurzu stylingu a také shlédnutí filmu Ďábel nosí Pradu, kde to Anne Hathaway dostane náležitě vysvětleno :), jsem zjistila, že móda není jen oblečení, ale móda je umění. Za každým kusem oblečení a to i toho výprodejového za pár korun, stojí neskutečná práce módních návrhářů a od nich to dojde právě až k těm dostupnějším textilním řetězcům s levnější výprodejovou módou, kteří vše od těch nejlepších stejně inspirují a napodobují je. Každý kus oblečení a model má svůj příběh o tom, jak vzniknul a proč. Někdy je to fascinující sledovat různé dokumentární filmy třeba o návrhářích, určitě doporučuji film o Karlu Lagerfeldovi (můj oblíbenec) s názvem Lagerfeld Confidential, film je z roku 2007, pokud se o módu alespoň trochu zajímáte bude se vám to líbit nebo skvělým filmem je ještě Very Raph (2019) – poměrně nový. A až uvidíte proces vzniku všeho okolo, módních přehlídek a tvorbu jednotlivých návrhů, zjistíte, že to strčí do kapsy i Mona Lisu.

Ovlivňuje oblečení naše chování?

Dalším aspektem v módě je, to jak se v oblečení cítím a to následně ovlivňuje i moji náladu a chování, dokonce na to existují i různé vědecké výzkumy, jak moc člověka ovlivňuje v čem je oblečený a jak se v oblečení cítí. 

Ovšem zkuste si to někdy sami, zkuste jít na důležité jednání ve svetru, který vás štípe nebo v košili, která se vám srazila a rozevírají se vám v oblasti dekoltu knoflíky a vy si celý pohovor budete snažit ty škvíry zakrývat rukama a budete kolem sebe neohrabaně máchat, jak asi budete na svého potencionálního šéfa působit? 

A teď si porovnejte váš výkon, když jdete na důležitou schůzku v něčem pohodlném, co máte rádi a cítíte se v tom dobře (samozřejmě teď nemyslím, že budete od dnešní doby chodit na pohovor v teplákách, protože vám jsou pohodlné), myslím tím například dobře sedící 100 % bavlněnou bílou košili nebo pohodlné šaty, které máte rády, uvidíte, že váš výkon bude úplně někde jinde, to vám garantuji.

Co je nutné si uvědomit, že první dojem je vždy jen jeden a co lidé první uvidí, když někam přijdete? Oni nebudou posuzovat jak upřímné jsou vaše oči, ani jak inteligentní jste nebo jaký máte názor na to či ono. První co všichni uvidí jste vy, myšleno váš zevnějšek a na základě toho si člověk, ať chce nebo nechce udělá o druhém nějakou představu/úsudek. Budu se opakovat, ale i toto je krásně ukázáno ve filmu Ďábel nosí Pradu, při scéně, kdy „Andrea“ vejde do kanceláře upravená a skvěle oblečená. Když přijdete na pohovor na generálního ředitele v nějakém korporátu v teplákách od barvy a bundě načichlé kouřem od cigaret, tak i když budete chytrý jak Einstein, tak vám garantuji, že výběrové řízení nevyhrajete.

Móda je důležitou součástí života každého z nás, ovlivňuje nás ať už nakupujeme v drahých butikách nebo ve výprodejích. Móda nás určitým způsobem dotváří navenek a prezentuje naši osobnost. Proto je důležité o ní někdy alespoň nachvíli zapřemýšlet, nekupovat si tzv. fast fashion módní výstřelky, které si nakoupíme za pár korun ve výprodeji, vezmeme si jednou, někdy ani to ne, všechny to známe dámy, že ano? 

Proto na vás budeme vždy apelovat, upřednostněte kvalitu nad kvantitou, pomůžete tím nejenom vaší peněžence, ale uděláte službu i naší planetě. A věřte, že kvalitní kabát nebo kožená černá bunda vám vydrží klidně dalších 5-10 let, pokud se o ní budete dobře starat.

To je a také bude posláním naší značky – kvalita, nadčasovost a udržitelnost.“ 

Najdete u nás jak limitované kolekce, které budeme šít vždy pouze v několika málo kusech a nikdy už látky znova nepoužijeme, takže budete jedinečná pouze vy, nebo naši stálou nabídku v podobě černých kalhot a bílé košile, které rozhodně do nadčasových kousků vašeho šatníku patří, ale o tom zas někdy příště.

Mějte krásný den váš tým basic&petite